top of page
Faded Shapes

פסיכותרפיה

שתי אהבות גדולות יש בחיי:

אנשים (קטנים כגדולים) ואומנות

liat.jpg

מגיל הגן ניכרה הנטייה האומנותית שלי, האומנות תמיד הייתה ברקע כדרך לביטוי, חקירה וכתרפיה, בבחינת ART AS THERAPY. מה שעוד היה ברור כבר אז זה שאני אוהבת אנשים: היכולת שלי להפעיל ילדים קטנים, הסבלנות והאמפתיה שלי לקשישים, הצורך שלי לתמוך בכל "הנדכאים והנחלשים",.... 
הפעם הראשונה שנפגשתי באופן ישיר ורציף עם אוכלוסיות "מיוחדות" היה בצבא כמכי"ת טירונויות של גיוס מיוחד, זו גם הפעם הראשונה שנתקלתי בפסיכולוגים (שליוו, הדריכו ותמכו בצוות הפיקודי) – אני חושבת שאז נטמן לראשונה הזרע שממנו תצמח ה"מטפלת".   
אחרי הצבא, (והטיול הגדול במזרח הרחוק) עדיין לא הייתי מגובשת בשאלת "מה אני רוצה לעשות כשאהיה גדולה", וככה התגלגלתי מעבודה זמנית אחרת למשניה (תמיד בתחום של מתן שירות ועבודה עם אנשים). כשהייתי בת עשרים וחמש הגיעה לפתחי הצעה מפתה להפוך לשותפה בחברה עסקית כלשהי. ההצעה הזאת אילצה אותי לבחון מה באמת אני רוצה לעשות כשאהיה גדולה – מה שהוביל אותי לדייק לעצמי את שתי האהבות הגדולות של חיי: אנשים ואומנות.
זו הייתה הפעם הראשונה ששמעתי על המקצוע: תרפיסטית בהבעה ויצירה, וזה היה הרגע שבו הבנתי מה הייעוד שלי.

"האדם יודע הרבה יותר ממה שהוא מבין" (א. אדלר)


עשיתי תואר ראשון בפסיכולוגיה (לימודי מדעי החברה - התמקדות בפסיכולוגיה באוניברסיטה הפתוחה), למדתי אומנות (במדרשה לאומנויות בית ברל), תואר שני בטיפול באומנות באוניברסיטת לסלי. עם סיום הלימודים התקבלתי לעבוד כתרפיסטית באומנות בבית ספר טוקאייר שבקיבוץ בחן - בית ספר יסודי (חנ"מ) לבנים בלבד על רקע הפרעות התנהגותיות-רגשיות. ילדים ונוער במצב סיכון.
באוקטובר 2011 פתחתי קליניקה פרטית לטיפול באומנות , ובמקביל עבודה התנדבותית במתן ייעוץ לזוגות בהליכי פונדקאות, השראת חלב (הנקה ללא הריון). ביום שסיימתי את לימודי התואר השני היה לי ברור שזוהי רק ההתחלה, אני אוהבת ללמוד ומרגישה שזה חיוני להמשך ההתפתחות המקצועית שלי. בחרתי להתמחות בפסיכותרפיה האינדיוידואלית של אלפרד אדלר, אני מוצאת את התאוריה האדלריאנית כהגיונית וטבעית, ערכית, חברתית, הוליסטית... אני מרגישה שזה הבית שחיפשתי. הגישה הערכית, נשענת על ערכים כמו שוויון ערך האדם, כבוד, אמונה בעצמי ובזולת, תרומה והדדיות, התמקדות בחיובי ובשיתוף פעולה. הגשמתם ויישומם של ערכים אלה מאפשרת, בטווח הארוך, להרגיש שביעות רצון בשלושה מעגלי החיים: עבודה, משפחה וחברה.

אתה הצייר והציור של חייך" אמר אדלר, והאמין, כי פחות חשוב מה קורה לנו בחיים

– חשוב יותר מה אנחנו עושים עם מה שקורה בחיים שלנו.

paint01.jpg

הטיפול האדלריאני - לשנות טקסט

אלפרד אדלר (1870-1937) פיתח את הפסיכולוגיה האינדיווידואלית, הפסיכולוגיה של האדם השלם, ההוליסטי. זו גישה פסיכולוגית חיובית, הומניסטית, קוגניטיבית וחברתית. .

אדלר האמין שלאדם יש חופש בחירה, ומתוך כך, הוא אחראי על האופן בו הוא יוצר את עצמו ואת מערכות היחסים בחייו. השקפה זו ממקמת את אדלר במרכז הגישה הסובייקטיבית בפסיכולוגיה, גישה אשר מתמקדת בגורמים הפנימיים של התנהגות האדם: ערכים, אמונות, עמדות, מטרות, אינטרסים, משמעות אישית, תפיסת מציאות ושאיפה להגשמה עצמית.

הפסיכולוגיה האינדיווידואלית יצרה שיטת טיפול ייחודית, קיצרת מועד וממוקדת. שיטת הטיפול מאפשרת למטופל לפתח מודעות להשקפת עולמו ולתפיסותיו, לבחון את מטרותיו בחיים ולתרגל את התובנות שלו כך, שיהפכו לפעולות יזומות, המניבות תוצאות משמעותיות בחייו.

 .

מטפלים אדלריאניים מנסים להבין את האדם באופן הוליסטי: כיצד האדם השלם נע בחייו, לקראת השגת תחושה של שייכות, משמעות וערך.

הדרך הייחודית, על פי אדלר, בה מתנהל האדם בשדה החברתי, המשפחתי וזוגי ובעולם העבודה משקפת את “סגנון החיים”  שלו. הבנת סגנון החיים של הפרט מהווה את הבסיס לטיפול האדלריאני.

על פי אדלר, ערכים כמו שוויון ערך, כבוד הדדי, אמונה בעצמי ובזולת, תרומה ומועילות,  עידוד, התמקדות בחיובי ושיתוף פעולה, הינם עקרונות שהגשמתם ויישומם מאפשרים, בטווח הארוך, להרגיש שביעות רצון בשלושה מעגלי החיים: עבודה, משפחה וחברה

למה דווקא אדלר

paint02.jpg

 גישה הומניסטית, שעל דגלה חרוטה האמונה בפוטנציאל האנושי  והזכות להגשמתו.
גישה חיובית, המתמקדת בעוצמותיו של האדם ובמטרות שלו, בהווה ובעתיד.
גישה טיפולית המעודדת את המטופל לקחת אחריות על חייו ולבחור בחירות חדשות, במסגרת המציאות הנתונה של חייו
גישה קוגניטיבית, הגורסת כי מאחורי כל תנועה נפשית או פיזית (מחשבה, רגש או פעולה) ישנו מבנה הכרתי סובייקטיבי, שניתן לשנותו בעת הצורך.
גישה ממוקדת, בה מגדירים המטפל והמטופל מטרות טיפוליות תוך התייחסות למשאבי הזמן והכסף בטיפול.
גישה מערכתית-חברתית, אשר בבסיסה האמונה כי טובת הפרט לא יכולה להיות מנותקת מטובת הכלל, ולהיפך. אדלריאניים מתייחסים הן לאדם  והן למסגרת החברתית בה הוא פועל: המשפחה, מקום העבודה והחברה בכללה. על פי גישה זו, אין מציאות אישית שאינה גם מציאות בין-אישית. מכאן שאנו מחויבים לטובתה של כל הסביבה של המטופל – זיקה חברתית. 
 

 

• 

 

• 

• 

 

 

 

• 

 

•  

למי זה מתאים?

הטיפול מיועד לאוכלוסיה בוגרת (מעל גיל 18)

פסיכותרפיה אדלריאנית הינה גישה טיפולית שנמצאה אפקטיבית הן בהקלה על פונים הסובלים מקשיים רגשיים או נפשיים והן ליצירת שינויים בחיים אשר מובילים לתחושת מסוגלות, סיפוק, שיפור מערכות יחסים, שיפור הדימוי העצמי והביטחון העצמי של המטופל.

זו גישה טיפולית המעודדת את המטופל לקחת אחריות על חייו ולבחור בחירות חדשות בתוך המציאות הנתונה של חייו. הגישה האדלריאינית נחשבת לשיטת טיפול ממוקדת והינה קצרת מועד באופן יחסי.

 

הטיפול מיועד לאוכלוסיה בוגרת (מעל גיל 18) ומתבצע במסגרת שעות פרקטיקום על ידי מתמחים, בעלי הכשרה מתאימה. המתמחים מודרכים, במהלך הטיפול ע"י מדריכים מוסמכים, המלווים את התהליך. אורך פגישה 50 עד 60 דקות והיא מתקיימת אחת לשבוע בקליניקה של המטפל/ת .

 

במסגרת "המסלול ללימודי פסיכותרפיה אדלריאנית", מכון אדלר מציע טיפולים פרטניים במחיר סמלי, לכל מי שמעוניין בטיפול אך מתקשה לשלם עבורו. ההצעה מוגבלת ל- 50 מפגשים.

bottom of page